Dempsey Leather Ottoman
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Kick up your feet on the timeless elegance of the Dempsey ottoman. The perfect companion to the Dempsey collection, this ottoman can be customized with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.50 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Carton Volume | 6.500 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.