Fern Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Kick your feet up or create additional impromptu seating with the Fern ottoman. Designed to complement the Fern suite of stationary seating, this beautifully tailored ottoman features clean architectural lines and round tapered legs for a modern, on-trend look of Fern.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 41 lb |
| Product Weight | 41 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 41.000 lb |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.