Gianna Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Complete your Gianna collection with the Gianna ottoman, vintage-inspired elegance to last a lifetime. Thanks to the high-density, tastefully welt-trimmed top cushion, this ottoman will maintain its style and shape over time. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this ottoman is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.08 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 7.080 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.