Rondell Leather Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Our Rondell collection is our interpretation of the iconic English Chesterfield. This classic style features a beautifully tufted back and inside arm, simple front rail with button accents, a large rolled shelter arm accented with optional petite antique bronze nail heads, and an intricate turned wooden leg. We offer a sofa, love, chair, and ottoman covered in your choice of fabric or leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap, button tufted |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 4.5”x5.25” turned wood, screw-in |
| Trim | Brass nails |
| Leather | 100% top grain. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Down Cushion, feather blend pillows |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.