Thornton Leather Chair and a Half
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair and a half. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this extra wide chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.