Ranger Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Meet the Ranger recliner, your new relaxation paradise. Packed with every luxurious comfort feature you could possibly need, all in an eye-catching transitional style. Kick back in the Zero Gravity recline for ultimate weightless relaxation, while heat and air massage functions soothe all your tired muscles. Keep your devices close and charged up with handy USB-A and USB-C charging ports. Upholstered in your choice of rich, decadent top-grain leather, Ranger has all the style you want and all the comfort you deserve.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Ranger |
|---|---|
| Carton Volume | 26.850 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Product Weight | 190 lb |
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Ranger |
| Features | Leather, Massage, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.