Norris Queen Sleeper
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Inviting and uncommonly versatile, Norris has a laid back attitude. This collection flaunts its transitional look with its track arm, wooden block leg, and plush seat. This silhouette is available as a sofa, loveseat, chair, and queen sleeper, and floating ottoman chaise. Available in over 400 fabrics… the options are endless!
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 80″ (203.2 cm) 80INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 39 × 80 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | SoHo Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.