Henry Caramel Leather Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry sofa. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this three-cushion sofa is essential for any home. Each seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style sofa is sure to be your family’s favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 68.225 |
| Carton Weight | 214.000 lb |
| Product Weight | 214 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.