Rio Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Gather the troops for a fun night in or stretch out solo with the spacious, supportive Rio Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets everyone into the comfort zone. Plush divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Top it off with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last. Choose from over 250 options including easy-to-clean high-performance fabrics to upholster a sofa that will suit your style and look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 255 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.