Rio Fabric Reclining Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Treat yourself to an evening of entertainment and relaxation with the Rio Reclining Sofa. Using an easy-to-access parachute release on either arm, you can activate the recline and get comfortable. Perfect for movie marathons, the Rio sofa features divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while reducing pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit, Rio is built to last. Available in high-performance fabrics, this Rio sofa is durable and cleanable—perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 239 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.