Bexley Leather Ottoman
"*" indicates required fields
Some goods on our website might be discontinued or not available to usÂ
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Description
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Pair the Bexley ottoman with the matching Bexley chair for a complete look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Nailhead Trim and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.33 |
| Carton Weight | 32 lb |
| Product Weight | 32 lb |
| Carton Volume | 8.330 |
| Carton Weight | 32.000 lb |
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.