1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Not only is the Baldwin chair good looking, but it’s supremely comfortable too! This swivel recliner with a channel back has clean lines with its channel back and simple track arm.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.