510-71 Reagan Swivel Glider
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Need a place to sit and relax that will blend well with almost any home decor? You have come to the right place. The Reagan swivel gliding chair features a sloped arm, T-cushion seat, simple welted front rail, and kidney pillow. This transitional silhouette is not only stylish, but comfortable too! Make it as bold or understated as you wish with your fabric selection.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 29″ (73.7 cm) 29INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 1- 15”x21”, fiber fill |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.