5j00-69 Julien Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Julien is our updated take on a barrel chair. Its sloped arms and curved back create an undeniably comfortable seat. Make it match your home décor when choosing from our myriad fabrics and leathers.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 32″ (81.3 cm) 32INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Collection | New Products |
| Status | New |
| Backs | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seats | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, tight, reversible |
| Legs | Swivel base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.