630-98 Eliza Rocking Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
If you are looking for a petite sofa with loads of charm, then Eliza might be just what you’re looking for. Its rolled panel arm, camel back, and curved front rail, give it a ton of style! We offer a matching loveseat, chair, rocking chair, and ottoman.
Features
| Rocker | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Rocking |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Wood rocker base. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.