Aggie Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Sink into true traditional luxury, with the Aggie chair. Sloping soft track arms adorned with a small welt trim detail cradle you in comfort. The to-the-floor frames give the illusion that this chair is floating weightlessly off the ground. Make it your own with your choice of fabric, including high-performance and sustainable options. The Aggie chair blends simplicity and elegance for a true heirloom piece to last for generations. Classic style, innovative comfort, all in a timeless design. It’s all possible with the Aggie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 66 lb |
| Carton Volume | 20.169 |
| Carton Weight | 66.000 lb |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Aggie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.