Lottie Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Bring a bit more regal elegance to everyday life. The Lottie chair brings lush, elevated comfort in an eye-catching silhouette, designed to look flawless from all angles. With a softly sloping silhouette and deep track arms to cradle you atop gorgeous square-tapered legs, this chair is a timeless luxury piece. Built to last for generations and upholstered in your choice of fabric, the Lottie chair is the new centerpiece to your living room and your life. Add some regal charm to your space, with the Lottie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 87 lb |
| Carton Volume | 22.820 |
| Carton Weight | 87.000 lb |
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.