Main Street Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. A tight back cushion and soft seat cushion provide lasting comfort for your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.78 |
| Carton Weight | 98 lb |
| Product Weight | 98 lb |
| Carton Volume | 30.780 |
| Carton Weight | 98.000 lb |
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 44 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.