Moxy Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The Moxy chair ensures you never have to settle for anything other than the perfect design, no matter your style. Rounded mailbox arms provide a clean look. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushion offers a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushion. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.10 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 21.100 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.