Preston Fabric Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features an optional welt cording trims the back and seat cushion with nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of Preston will be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.72 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 25.720 |
| Carton Weight | 81.000 lb |
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.