Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Experience ultimate comfort and weightlessness with the Score power lift recliner with power headrest and lumbar. This sleek fabric lift recliner features independently adjustable recline, headrest and lumbar support, and reclines to a Zero Gravity position that puts you in a state of weightlessness. Power lift aids in getting in and out of the chair at the touch of a button. The contoured seat cradles you in, while the Blue Steel Spring™ system provides lasting comfort and support. Add a touch of everyday luxury with Score.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Score |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.