Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Relax in style with the Shaw power lift recliner. Showcasing pad-over arms, a plush and divided back cushion, and a padded headrest, this lift recliner provides tremendous comfort for when you’re watching TV or reading a book. The easy to use hand wand control allows you to adjust the recline, headrest support, and lift assistance at the touch of a button. The high-quality, russet brown fabric is easy to clean and durable for every day use. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of it’s seat, offering unmatched durability and comfort, you can kick back and relax with Shaw.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Shaw |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), and Power Lift |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 500-74 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 20.991 |
| Carton Weight | 178.000 lb |
| Product Weight | 178 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Type | Lift Recliners |
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Shaw |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.