Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Get premium support for your back and comfort you can customize with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar. Using the power controls in either of the arms, you and the person you’re sitting with can independently adjust the recline, headrest and lumbar to find the perfect position for your body. USB charging ports in the controls keep devices powered up and ready to go. A center storage console features cup holders and offers plenty of space to organize remotes, magazines and more. Thoughtful design elements include pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. Contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cradle your forearms—perfect for long hours of gaming or movie watching. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 68.00 |
| Carton Weight | 281 lb |
| Product Weight | 281 lb |
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.