Catalina Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining loveseat with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 41.90 |
| Carton Weight | 199 lb |
| Product Weight | 199 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.