Davis Fabric Reclining Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 49.50 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.