Demi Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Our Demi collection creates maximum style impact with minimalist design. This petite silhouette features a simple track arm, tall cone leg, and two cushion design. Cover it in your choice of fabrics to reflect your style and have it home in as few as 30 days! We offer a sofa, loveseat, chair, and ottoman in this silhouette.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 59″ (149.9 cm) 59INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 48″ (121.9 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 6′ x 2.5″ x 1.5″ wood, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 38 × 59 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Collection | Demi |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.