Finley Leather Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley loveseat. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable seat cushions make it easy to clean and maintain your loveseat. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is upholstered in your choice of two expertly tailored options: fine leather or high-performance Kashmira fabric.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.70 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Carton Volume | 40.700 |
| Carton Weight | 118.000 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.