Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Euro flair. Customizable comfort. The Camden power recliner has all the comfort you could ever need, with all the style you could ever want. This recliner is expertly engineered to deliver each user’s ideal relaxation experience. Zero Gravity recline makes you feel weightless, while you can use the power control to adjust your headrest and recline. USB-A and USB-C charging ports conveniently located in the power control keep your devices fully charged and within reach. The comfort of the future, in a timeless silhouette. Bring it all home with Camden.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Camden |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 39.810 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Product Weight | 177 lb |
| Type | Recliners |
| Material | Leather |
| Carton Volume | 40.942 |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 47 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Camden |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.