Charlotte Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power recliner, featuring a power headrest, lumbar and recline for customized comfort. Enhanced by Zero Gravity technology, this recliner puts you in the ideal position to reduce pressure and create a sensation of weightlessness. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back detailing. Choose from a wide array of fabrics, including sustainable and performance options, to perfectly match your style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 147 lb |
| Product Weight | 147 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.