Crew Raven Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Superior ergonomics combine with the plush comfort of the Crew leather power recliner. Featuring triple power functionality that allows for independent adjustment of the headrest, lumbar support and recline, this recliner also features Zero Gravity which reduces pressure and tension on the body. Enjoy reliable comfort all day, every day, with pad-over armrests, a waterfall chaise footrest, a thin layered headrest, and divided back cushion. Built-in USB ports conveniently keep mobile devices charged and ready to stream your favorite shows. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of the seat, and high-quality raven black leather, the Crew power recliner brings exceptional beauty and durability to your home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Crew |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 633-00 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 29.170 |
| Carton Weight | 156.000 lb |
| Product Weight | 156 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 44 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Crew |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.