Dana Leather High-Leg Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms, and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Non-Power, Removable Seat Cushion(s), and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 25.89 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Carton Volume | 25.891 |
| Carton Weight | 108.000 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.