Easton Dove Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Invest in your well-being with the Easton power recliner with power headrest and lumbar. This plush, yet refined style features a high-divide back, padded track arms, and high-quality, light dove gray leather upholstery. Customize your comfort with a power button that independently adjusts the recline, headrest and lumbar support. Outfitted with a contoured, high-density foam seat cushion and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, this recliner is built to stay comfortable and supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Easton |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Power Lumbar |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 072-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 18.808 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Easton |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.