Hercules Fabric Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Living up to its name, Hercules is strong and reliable. Its heavy-duty reclining mechanism is rated for 350 pounds, and the frame is built to stand the test of time. Hercules has generous padding all around its large-scale frame including the high-back seat, which provides additional comfort. The traditional round arms, gathered stitching, and fully padded footrest will have you relaxing in ultimate luxury. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Hercules |
|---|---|
| Features | Non-Power, Heavy-Duty Mechanism, Big & Tall, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 127 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 41 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Hercules |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.