Leather Rocker Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The 6F00 recliner boasts classic casual styling as evident in its rolled arm, padded chaise, and tufted back. Go ahead and relax for awhile! Available as a minimum proximity recliner, rocker recliner, and swivel glider recliner. Power upgrade available.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 36″ (91.4 cm) 36INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 45″ (114.3 cm) 45INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, poly fiber fill, removable, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with pillow top, block foam with poly fiber wrap, tight, non-reversible |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, power mech with battery pack |
| Leather | 100% top grain |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.