Linden Charcoal Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power recliner with power headrest and lumbar. The plush, divided back cushion supports the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of the seat, this leather recliner is designed to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 25.754 |
| Carton Weight | 149.000 lb |
| Product Weight | 149 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 149 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.