Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Enjoy a more personalized lounging experience with the Mason Power Recliner with Power Headrest. Using a power control on the side of the arm, you can independently adjust the headrest and recline, finding the perfect angle for watching a movie or taking a snooze. You can keep devices charged, too, with USB charging ports built into the power control. Other thoughtful design elements include pad-over armrests that take pressure off your forearms and a high-divide back cushion with tufting that supports your head, neck and lower back. Quality is guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which provides a pleasing mix of firmness and flexibility. Make this recliner your own by choosing from over 250 options of our highly cleanable and durable fabric.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 153 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.