Nell Swivel Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Offering the perfect balance of form and function, the Nell swivel recliner has it all! From is contoured silhouette to its comfortable seat, it is sure to please. Customize it in fabric or leather to make it work for your home.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Reclining |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil, power mech, battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.