Reclining Lift Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
If you are looking for a lift chair that was made for relaxing, then the EZ6G is for you. Its padded chaise, pillow top arm, and plush channel back are hard to beat! Wand included to control the mech. Available in your choice of fabric.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 44″ (111.8 cm) 44INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining, Lift |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Sinuous wire, attached, removable, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Lift chair, power standard |
| Optional upgrades | battery pack |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.