View Leather Power Swivel Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Enjoy an extensive range of motion in a chair that looks as good as it feels with the MOV 360 Degree recliner. Whether you are gaming, chatting or watching a movie, you can stay active as you sit with help from a swivel that rotates a full 360 degrees. Pad-over arms are paired with a divided backrest for head and lower back support, while an extended footrest accommodates taller users. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system provides long-lasting seat support that you can count on. Move seamlessly from sitting to fully reclined with a power button that allows you to customize your comfort. Upholstered in a premium, dark blue split/grain leather with a welt trim and heavy thread top-stitching for a refined look, Degree is sure to make a statement in your home.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 23.560 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 139 lb |
| Material | Leather |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.