Repose Medium Power Lift Chair with Power Headrests & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
A healthy life starts with a healthy night’s sleep. The Repose power recliner with power headrest and lumbar was designed and built to be the perfect family chair by day and a place for peaceful sleep by night. The zoned memory foam comfort areas in the backrest, seat, and shoulders; removable Technogel head pillow; padded arms; and waterfall chaise provide surrounding comfort. Zero Gravity puts you in a state of weightlessness, and power lift provides assistance when standing. This recliner is armed with reliable performance fabric upholstery that repels stains and spills, while being easy to clean. Complete with Flexsteel’s Blue Steel Spring at its core, you will achieve full relaxation and rest peacefully with the Repose.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Repose Medium |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 29.56 |
| Carton Weight | 168 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Repose Medium |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.