Jaden Sofa With Nails
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The lodge look is alive and well in our Jaden group. A three cushion style in married fabrics with pyramid legs and rolled and welted arms. Toss pillows are reversible. Novelty patterns combined with a leather-look fabrics provide the perfect choice for your cabin or retreat home. Available with or without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair, ottoman, storage ottoman, and queen sleeper.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails |
| Mattress | Innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.