Tripp Full Sleeper
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
England’s Tripp group is to furniture what the plain white T-shirt is to fashion a good basic that will never go out of style. The tailored 3-cushion silhouette has a simple rounded arm, welted front rail, and super comfortable seat. This series includes a twin, full, and queen sleepers to host your overnight guests in style.
Product Details
| Width | 70″ (177.8 cm) 70INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 58″ (147.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Full |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Full size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
| Dimensions | 35 × 70 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Full |
| Collection | Tripp |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.