Carson Fabric Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
A unique wrap-around padded armrest on Carson’s large-scale rolled arm is highlighted with pleats and welt cording. Optional nailhead trim tightly spaced lines the exposed arm fronts for a fun, visual effect. Relax into Carson’s overstuffed seat and back cushions after a long day and feel the stress melt away.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 70.20 |
| Carton Weight | 168 lb |
| Product Weight | 168 lb |
| Carton Volume | 70.200 |
| Carton Weight | 168.000 lb |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.