Holly Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Welt cording frames the soft cushion of the Holly ottoman for a fun, stylish effect and tall, tapered legs add visual height. Combine it with the Holly chair for extended relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.77 |
| Carton Weight | 24 lb |
| Product Weight | 24 lb |
| Carton Volume | 6.770 |
| Carton Weight | 24.000 lb |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.