Sky Fabric Storage Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Experience the comfort of floating on a cloud as you prop up your feet on the Sky storage ottoman. Designed to complement the Sky collection of modular seating, this ottoman offers the added convenience of hidden storage to store blankets, pillows, and other essentials. Use it as an individual piece or place it against any Sky seating element to create a chaise lounge. Featuring a sustainable wood frame, recessed legs and a low, deep profile, this ottoman offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Choose from hundreds of fabrics to create a look that’s all your own.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.23 |
| Carton Weight | 51 lb |
| Product Weight | 51 lb |
| Carton Volume | 8.230 |
| Carton Weight | 51.000 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.