2b00-69 Banks Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back swivel chair can be dressed up or down to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |
| Dimensions | 34 × 31 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Banks |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.