4j00-69 Jess Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Our Jess chair is like your favorite pair of jeans… it looks great with everything! Make this super cool silhouette exude your personal style with a simple change of fabric. This swivel chair with a wooden base complements any style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Cardboard, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Elastic webbing, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, non-reversible |
| Legs | Swivel base with legs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.