Allison Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Welt cording and sweeping lines accentuate Allison’s curvy silhouette. Its set-back arms curve slightly and a picture-frame back outlines the full back cushion for an eye-catching display. Tall, tapered wooden legs provide visual height to Allison’s classy appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Allison |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 17.90 |
| Carton Weight | 71 lb |
| Product Weight | 71 lb |
| Carton Volume | 17.900 |
| Carton Weight | 71.000 lb |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 29 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Allison |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.