Corey Motion Chair With Swivel
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Go ahead and kick your feet up and relax in the Corey swivel recliner! From it’s round shape to its plush back and pillow arm, you will be wrapped in comfort from head to toe.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 18″ (45.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 18″ (45.7 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing with sinuous wire, attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil, battery pack, power standard |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.