Motion Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The EZ4F00 group will have you reclining in style! This silhouette features a channeled back, high pyramid leg, and classic track arm. Customize away with out multitude of fabric options. Available as a double reclining sofa, double reclining loveseat, and reclining chair.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, removable back, polyester fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous Wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | 3.25”x2.25”x3.75”, screw-in, wood |
| Mech | Recliner, articulating headrest, power standard |
| Optional upgrade | Feather blend pillows, battery back |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.